Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler


e.ogren-sen.com > öykü > Evraklar

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler
15.09.2008

Sayı: 28


Strateji Geliştirme Başkanlığı


HAFTALIK DIŞ EKONOMİK HABERLERFinancial Times, 10 Eylül 2008
Saskia Scholtes ve Julie Macintosh
Fannie Mae Dava için Özel Muamele Talep Etti

Avukatlar daha hoşgörülü bir anlaşma istedi


Geçtiğimiz hafta, Fannie Mae ve Freddie Mac şirketlerine devlet tarafından mali yardım yapılacağının açıklanmasının ardından; Hazine iki mortgage devi şirkete farklı muamele etme seçeneğini değerlendirmişti. Bu konudaki tartışmalara katılan avukatlara göre, teklif kapsamında, Fannie Mae şirketine yapılacak devlet müdahalesi sonuç olarak her iki şirket için de seçilmiş olan korumacı tutuma göre daha ılımlı olabilecekti.

Fannie Mae yöneticileri, Fannie şirketi sermayesi ve risk yönetimi göz önünde bulundurulduğunda, Fannie Mae şirketinin borcunu ödeyebilme imkanının Freddie Mac şirketine göre çok daha yüksek olduğuna inandıklarından daha ılımlı bir anlaşma yapılması gerektiğini iddia etmekteydi. Yöneticiler, özellikle, Fannie Mae şirketinin bu yıl içerisinde 7 milyar dolarlık (4 milyar €, 4,9 milyar £) yeni sermaye topladığına, buna karşın Freddie Mac şirketinin Mayıs ayında söz verdiği 5,5 milyar dolarlık sermayeyi toplamakta geciktiğine işaret etmişti.

Hazine Bakanı Hank Paulson ise yaptığı açıklamada, yurtdışındaki yatırımcıların Fannie Mae ve Freddie Mac şirketlerinin arkasında gizli bir devlet desteği olduğunu düşündüğünü, dolayısıyla piyasa istikrarının korunabilmesi her iki şirketin de koruma altına alınması gerektiğini, bu nedenle de söz konusu iki şirkete farklı muamele yapılmasının mümkün olmadığını belirtmiştir.

Yapılacak devlet yardımının yapılandırılmasında iki farklı programın izlenmesi, geçtiğimiz ay Hazine tarafından göz önünde bulundurulan çok sayıda seçenekten yalnızca birisiydi. Hükümete tavsiyelerde bulunan 40 kişilik Morgan Stanley grubu da, her türlü seçeneğin değerlendirilmesi gerektiğini ancak bulunacak çözümün piyasa istikrarını korumayı, mortgage ödemelerinin yapılabilmesini ve vergi mükelleflerinin korunmasını amaçlaması gerektiğini ifade etmişti.

Financial Times, 10 Eylül 2008
Krishna Guha, Michael Mackenzie ve Nicole Bullock
Freddie ve Fannie şirketlerine yapılacak mali yardım ABD’nin kamu hesaplarına eklenecek


Geçtiğimiz gün, Kongre bütçe biriminin iki mortgage devi şirketin işlemlerinin hükümet kayıtlarına geçmesi gerektiğini belirtmesi ve sigortalama maliyetlerinin yükselmeye başladığına dikkat çekmesinin ardından, ABD, Fannie Mae ve Freddy Mac şirketlerine yapılan devlet müdahalesinin mali sonuçları ile yüz yüze gelmeye başlamıştır.

Hisse senetleri ilk işlem saatlerinde değer kaybettiğinden, Kongre Bütçe Ofisi; Fannie ve Freddie şirketlerini artık kamu sektörünün dışında değerlendirmeyeceklerini açıklamıştır.

Bu iki sorunlu mortgage şirketinin toplam borcu 5,400 milyar dolardır (3,780 milyar €); söz konusu meblağ ise ABD’nin işlem görmekte olan kamu borcuna eşit olmakla birlikte; ülkenin mortgage ile ilgili varlıklarının değeri de söz konusu tutara neredeyse eşittir. Kamu muhasebesi kuralları; hükümetin bildirilen borcunda kolayca 5,400 milyar dolarlık bir artış yapılamayacağını öngörse de; tüm bu borç tutarı CBO tarafından ödenecektir.

Diğer yandan, CMA Datavision’a göre, beş yıllık ABD kamu borcunun kredi riski transfer ücreti ilk işlem saatlerinde rekor bir seviyede artarak 17,5 baz puana yükselmiştir. Bir başka deyişle; 10 milyon dolarlık ABD kamu borcunun sigortalanma maliyeti yıllık 17.500 dolar olmuştur. Söz konusu kredi riski transfer ücreti, piyasanın ABD hükümetinin borçlarını ödeyememe ihtimalinin diğer pek çok sanayileşmiş ülkeden daha fazla olduğuna inandığını göstermektedir.

Bununla birlikte ABD devlet tahvillerinin fiyatı artmış; ekonomik görünüme ilişkin endişeler devlet kredi riski algılamalarını bastırdığından getiriler düşmüştür. Hem Standard&Poor’s hem de Moody’s Yatırımcılar Servisi GSE (hükümet destekli kuruluşlar) korumacılığının ABD’nin üç A olan kredi notunu etkilemeyeceğini açıklamıştır.

The Wall Street Journal, 10 Eylül 2008,

Obama’nın 3 Numaralı Vergi Planı
Obama vergi artışlarının ekonomiye zarar verdiğini kabul ediyor

Barack Obama’nın Pazar günü ABC’de yaptığı açıklamada vergileri artırmaya yönelik planlarını uygulamaya koymayacağını söylemesi iyi haber. Kötü haber ise ABD ekonomisinin Amerika’nın tarihindeki en büyük vergi artışından kaçmak için resesyona mahkûm olması.

Dow Jones Factiva veritabanına göre, ABC’nin “This Week” programı dışında sadece üç veya dört gazete Senatör Obama’nın yeni vergi planını dikkate aldı. Gecikmiş bir vergi artışına ilişkin hikâyenin medyayı felce uğratması mümkün, ancak biz bunu cesaret verici bir işaret olarak algılıyoruz. Barack Obama siyaseti öğrenmeye devam ediyor.

Barack Obama’nın George Stephanopoulos’a anlattıkları şu şekilde:

Stephanopoulos: “Gelecek Ocak ayında ABD’de bir resesyon yaşanıyor olsa bile, göreve başlayacak ve vergi artışlarınızı gerçekleştirecek misiniz?”

Senatör Obama: “Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır. Benim söylediğim şey, George, ülkede bir resesyon yaşanıyor olsa bile vergi indirimlerine devam edeceğim. Benim önceliğim bu.”

Stephanopoulos: “Ama vergi artışlarına devam etmeyeceksiniz?”

Senatör Obama: “Bence ekonominin nerede olduğuna bir bakmalıyız. Şu anda ekonomi oldukça zayıf. Freddie Mac ve Fannie Mae ile ilgili haberler işsizlik rakamları ile birlikte kırılgan bir ekonomimiz olduğunu gösteriyor. İkinci bir teşvik paketi ile bu vergi indirimlerini hızlandırmak, sıradan Amerikalıların cebine daha fazla para girmesini sağlamak, konut piyasasını istikrarlı bir hale getirmek istiyorum ve daha sonra da nerede olduğumuzu görmek için başa dönüp yılı yeniden değerlendireceğiz.”

Geçtiğimiz yılın başlarında “Bush ekonomisi” hala işlemeye devam ederken, Senatör Obama “zenginlerden” alınan vergilerin önemli ölçüde artırılması ve “orta sınıftan” alınan vergilerin düşürülmesi (aslında burada vergi indiriminden çok kredilerden bahsedebiliriz) yönünde bir teklif sundu.

Obama’nın 1 numaralı vergi planına göre, Bush’un vergi indirimlerinin tümü iptal edilecek, istihdam vergisine tabi ücret artışlarındaki üst sınır kaldırılacak, marjinal oran yüzde 39,8’e kadar yükseltilecek ve sermaye gelirlerinden alınan vergiler ile kar payları üzerinden alınan vergiler yüzde 15’ten yüzde 25’e yükseltilecekti. Buna göre, vergi oranlarının ekonomik büyüme üzerinde bir etkisi yok.

Yaz geldiğinde Clinton tarih olmuştu ve önümüzdeki genel seçim ile birlikte Obama’nın 2 numaralı vergi planı geldi. Buna göre, sermaye gelirlerinden alınan en yüksek vergi oranı yüzde 20 olacaktı. Bu oran 15 Ağustos tarihinde ekonomik danışmanlar Jason Furman ve Autsan Goolsbee tarafından “Başkan Reagan’ın 1986 yılında belirlediği oranın neredeyse üç katı daha düşük bir oran” olarak tanımlandı.

Büyük seçime 60 günden az bir zamanın kaldığı ve John McCain’in Senatör Obama’nın vergileri artıracağı yönünde açıklamalar yaptığı bir dönemde, Senatör Obama bugüne kadarkiler içerisinde en çok dikkati çeken 3 numaralı vergi planını duyurmaya karar verdi. Buna göre, Ocak ayında ekonomideki durgunluk devam edecek olursa, Başkan Obama planlanan vergi artışlarının tamamını erteleyebilir.

Bu değişiklik ile ilgili çeşitli yorumlarda bulunmak mümkün, ancak bunların hiçbirisinde Senatör Obama’nın siyasi öğrenme eğrisi ile ilgili olumsuz bir şey söylenmiyor.

Kazanma arzusu ile Obama Kasım ayına yaklaşırken seçimlerde vergi artırımına gidecek tek taraf olmanın kötü bir strateji olacağı sonucuna varmış olabilir. Siyasetçiler sert bir yarışa odaklanmış durumdalar ve hiçbirisi 1984 yılında Walter Mondale’in yaptığı korkunç açıklamayı akıllarından çıkarmıyor: “Sayın Reagan vergi artırımına gidecek. Tabii ben de. O bunu açıklamıyor, bense açıkça söylüyorum.”

Bunun ötesinde durağan veya düşüşe geçen bir ekonomik ortamda “zenginlerden” alınan gelir, yatırım ve istihdam vergilerinin artırılacağı gerçeği varlığını korumaktadır. Standart bir ifadeyle bu vergi mükellefleri, yüksek riskli yatırım fonları olan hedge fon sahipleri, bankalar ve büyük şirketlerdir.

Gerçek şu ki ekonomide yeni istihdam yaratanlar, “Subchapter S” adı verilen anonim ortaklıklarında yer alan ve vergilerini bireysel oranlar üzerinden ödeyen girişimcilerdir. Ocak ayında ekonominin zayıf olması halinde, bu kişilerin üzerindeki vergi yükünün artırılması Başkan Obama’nın ilk yılında yetersiz büyüme ve istihdam artışı görülmesine neden olacaktır. Bu da Kongre’de Demokratların güçsüz düşmesine yol açacaktır.

Bu nedenle, Obama’nın Pazar günü resmi bir resesyonun söz konusu olması halinde vergi artırımına devam edip etmeyeceği yönündeki açıklaması net bir açıklama olmamıştır: “Hayır, hayır, hayır, hayır, hayır.”

Senatör Obama’nın coşkulu destekleyicileri bunu duyduklarına memnun olmayacaklar ama biz bu beş “Hayır”ın Senatör Obama’nın sol doktrin ile duyarlı yönetişim arasındaki farkı öğrenmekte olduğu anlamına geldiğini düşünüyoruz.

The Wall Street Journal, 10 Eylül 2008
Neil King Jr.


OPEC Petrol Üretimini Şimdilik Azaltmayacak
Yetkililer fiyat konusunda fikir ayrılığına düştü; talep yakından takip ediliyor


Düşen petrol fiyatlarına nasıl cevap verileceği konusunda fikir ayrılıklarının bulunmasına rağmen, OPEC bakanları üretimde acele bir azatlıma gitmekten kaçınıyor ve arz fazlası endişelerinin önümüzdeki aylarda üretimin kısılmasına yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

OPEC’nin altı ay içerisinde gerçekleştirilen ilk resmi toplantısında petrol fiyatlarının varil başına 100 doların üzerinde seyrettiği bir dönemde üretimi resmi olarak azaltıp azaltmama konusu tartışıldı.

Doların değer kazanması ve Ike kasırgasının Meksika Körfezi’ndeki büyük petrol platformlarını vurmayacağının anlaşılması sonucu, Salı günü ABD’de gösterge ham petrol fiyatları 3,08 dolarlık veya yüzde 2,9’luk bir düşüşle New York Ticaret Borsası’nda varil başına 103,26 dolara geriledi. Ham petrol fiyatları Temmuz ayının başındaki 147 dolarlık rekor seviyenin ardından yüzde 30’luk bir düşüş gösterdi, ancak bu rakam yılbaşına oranla hala yüzde 7,9 daha yüksek.

Analistler kartelin tercih edeceği fiyat konusunda fikir birliğine varıldığına ilişkin bir işaret görebilmek için OPEC’nin eylemlerini yakından takip ediyor. Fiyatların düşmesine rağmen, petrol fiyatları geçen yıl ile karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 33 daha yüksek ve 2003 yılındaki fiyatın üç katı.

Özellikle dünyanın petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılayan grubun kısıtlamaya giderek kendi üretim hedeflerine dönüp dönmeyeceği merak ediliyor. OPEC’nin günde yaklaşık 600.000 varil petrol ürettiği tahmin ediliyor.

Grubun en büyük ikinci petrol üreticisi İran, kartelin Irak’ın petrol üretimi hariç olmak üzere günde 29,67 milyon varillik gayri resmi üretim sınırına dönmek için üretimi kısması yönünde çağrıda bulundu. Ne var ki, Suudi Arabistan ve onun Basra Körfezi’ndeki müttefikleri buna karşı çıkarak gerekli olursa üretimi sessiz bir şekilde ve resmi bir açıklama yapmadan azaltmayı tercih ediyor.

Grubun 5 Mart tarihinde gerçekleştirilen son resmi toplantısında, bakanlar grup içerisinde üretimin azaltılmasına yönelik olarak yapılan çağrılara karşı çıkmış ve önceden varil başına sadece 104 dolar olan petrol fiyatlarının yükselmesinden spekülatörleri ve ABD dolarının değer kaybetmesini sorumlu tutmuşlardı. Fiyatların aynı seviyede olduğu, ancak hızlı bir şekilde düşmeye devam ettiği bu hafta içerisinde, bakanlar spekülasyonlar hakkında konuşmayı bırakarak ABD ve Avrupa’daki talep düşüşüne yöneldiler.

Sürekli olarak yükselip düşmeye devam eden petrol fiyatları ve ekonomideki yavaşlama, ABD’de petrol tüketimini günde yaklaşık bir milyon varillik bir düşüşle günde yaklaşık 19,5 milyon varile geriletti. Avrupa’da petrol tüketimi azalıyor. Tüm dünyada günde 86 milyon varil civarında petrol tüketiliyor.

Pek çok OPEC yetkilisi şu anda piyasanın iyi durumda olduğunu söylüyor. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Naimi, piyasayı “oldukça dengeli” ve “iyi durumda” olarak tanımladı. Kuveyt Enerji Bakanı Mohammed Abdullah Al-Aleem de benzer bir tutum sergiledi.

İran Petrol Bakanı Gholam Hossein Nozari ise pazarda fazla petrol tedarik edildiğini söyleyerek karşı bir açıklamada bulundu. Libya’nın üst düzey petrol yetkilisi Shokri Ghanem de arz fazlası olduğu yönünde bir açıklama yaptı.

Ramirez en uygun fiyat olarak varil başına yaklaşık 100 dolarlık bir fiyat öneriyor. Bu rakam bir yıldan biraz daha kısa bir süre öncesinde uygun bir rakam olarak görülmüyordu. Bazı yetkililer grubun Körfez üyelerinin fiyatları varil başına 85 dolar veya 90 dolar civarında görmekten memnun olacaklarını belirtiyor.


The Wall Street Journal, 10 Eylül 2008
John McCain ve Sarah Palin


ABD Vergi Mükelleflerini Koruyacağız.


Fan ve Fred Çok Öncelerden Yeniden Yapılandırılmalıydı.


Hükümetin iflastan kurtarmak için Fannie Mae ve Freddie Mac şirketlerine yapacağı mali yardımlar pek iyi olmamakla birlikte söz konusu iki şirket için oldukça ihtiyaç duyulan bir durumdur. Bu şirketlerin uzun dönemden beri kötü yönetildikleri ve yapısal bozuklukları olduğu dikkate alındığında, bu müdahale çalışkan Amerikalıların böylesine zor bir ekonomik dönemde ödenmesi daha mümkün olan mortgage kredisine erişimlerini sağlamanın tek kısa vadeli alternatifiydi.

Fannie ve Freddie şirketlerinde daima olarak reform yapılması gerektiğine şiddetle inanıyoruz. Amerikan Kongresi yıllarca bu konuda faaliyete geçmemiş ve şu an tanık olduğumuz şeylerin mantıklı bir planlamadan ziyade kriz yönetimine dair bir faaliyet olması oldukça can sıkıcı. Ve bu durum, Amerikan vergi mükelleflerine pahalıya patlıyor..

Amerikan vatandaşlarına bizim yönetimimizin farklı olacağı konusunda söz veriyoruz. Özel çıkarlarla cesaretle yüzleşmek, liderlere yönetim anlayışını değiştirmeleri için gerekli olanakları sağlamak ve idareyi Amerikan vergi mükellefleri için daha hesap verilebilir hale getirmek konusunda bir dizi şey yaptık. Bizim yönetimimiz boyunca, her bir kurum ve bakanlık detaylı bir gözden geçirme ve incelemeye tabi olacaklardır. En üst düzey muhasebe, raporlama ve şeffaflık standartlarını belirleyeceğiz.

Fannie ve Freddie şirketlerinde reform yapılması atılacak ilk önemli adımdır. Söz konusu şirketleri sürekli olarak yeniden yapılandıracak ve küçülteceğiz ve lobi yapanlara, yönetime, kurullara ve hissedarlara hizmet etmek üzere vergi mükelleflerinden alacağımız vergileri kullanmayacağız.

Hazine, aylar önce hazırlanan McCain planını takip edecek. Söz konusu plan, yükümlülüklerimizi yerine getirmeye ve bu karmaşayı arkamızda bırakmaya yönelik federal taahhütleri güçlendirmektedir. Plan kapsamında, yöneticiler ve yönetim kurulu üyelerini yenileri ile değiştirilmesi, hissedarların öncelikle maddi kayıpları ele almalarının gerekli olduğu, yaşanan bu ekonomik felakete katkıda bulunan temel unsurlardan biri olan lobi yapmanın sona erdirilmesi yer almaktadır.

Vergi mükelleflerinin dolar taahhütleriyle birlikte, piyasada yapacağımız reformların yaşadığımız bu sorunla bir daha karşı karşıya gelişimizi engellemesini sağlamalıyız. Piyasanın yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlayacağız. Ev sahiplerinin mortgage kredilerinin koşullarının ve yükümlülüklerinin bilincinde olmaları gerekmektedir; doğru mali bilgi sunma yükümlülükleri bulunmakta ve söz konusu yükümlülüklerini yerine getirmediklerinde cezaya tabi olmalıdırlar. Ev sahiplerinin krediyi ilk alışlarında hisse senedinin peşinatını ödemelerini sağlayacak politikalar uygulanmalıdır. Gelecekte, Fannie, Freddie veya herhangi bir devlet kurumunun ev sahibinin yatırım hesaplarında yeterli sermayesi olmadığında kesinlikle kredi vermemesi gerekmektedir.

Kredi verenlerin verdikleri kredilerin kalitesi ve performansından sorumlu olmaları ve kredi verme sürecinde sıkı standartların uygulanması gerekmektedir. Kredi veren her bir kurumun, en üst düzeydeki etik davranış standardını karşılaması gerekmektedir.

Mortgage kredisi veren kurumların ve bankaların daha şeffaf hale gelmeleri için reforma ihtiyaç duyulmaktadır. Türev enstrümanların ve kaldıraçların piyasaları ve evinizin mali güvencesini riske atmaması için daha fazla şeffaf olmamız gerekecektir.

Ülkenin en önemli mortgage kredisi veren kurumlarının nakit sıkıntısı çeken ancak kredi verilmeye oldukça layık müşterilere maksimum destek vermesi konusunda zorlayıcı olacağız. Kredi verenlerin, aileleri evlerinde tutmak için yapılabilecek her şeyi yapmaları gerekmektedir.

Fannie ve Freddie şirketlerinin yeniden yapılandırılması, mortgage ve finansal piyasalarda reforma gidilmesi konut piyasasını ve komple ekonomiyi tekrardan işlerliğe kavuşturmak açısından oldukça önemlidir. Konut endüstrisi, milyonlarca Amerikalıya istihdam fırsatı sunmaktadır.

Geçtiğimiz dönemde, Fannie ve Freddie için lobi yapanlar başarılı olurken ABD Kongresi başarısızlığa uğramıştı. Bizim yönetimimizde ise, bu durum tekrarlanmayacak. Yönetime geldikten sonra ilk 100 gün içerisinde her bir kurumda, bakanlıkta incelemelerde bulunacak, federal hükümetin harcamalarına bakacağız ve şu soruyu soracağız: Vergi mükelleflerinin ihtiyaçlarına mı hizmet ediyorsunuz? Eğer etmiyorlarsa, söz konusu kurumu kapatacak ya da yeniden yapılandıracağız ve gerçekten Amerikan halkının çıkarlarına yönelik alanlara para harcayacağız.


Strateji Geliştirme Başkanlığı

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconTÜRKİye ekonomiSİndeki geliŞmeler

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconÇay Üretiminin Tarihçesi ve Dünya Ekonomisindeki Yeri

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler icon4. yabanci dil yeterliLİk belgeleri 21

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconBasın Bülteni 7 Aralık 2005

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconD yabancı ülkelerde uzmanlık eğitimi alanların bilimsel değerlendirilmesini...

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconBasın Bülteni AstraZeneca Rusya ve Avrasya Bölgesi Yönetim Ekibi’ne Yeni Üye

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconSayın Başkan, Kayseri Sanayi Odası’nın değerli üyeleri, saygıdeğer basın mensupları

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconVe uluslararasi finansal geliŞmeler gazi erçEL

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconI. Genel Değerlendirme: Ekonomik Gelişmeler ve Bu Gelişmeleri Etkileyen Önemli

Yabancı Basın / Dünya Ekonomisindeki Gelişmeler iconII. geleneksel finans sempozyumu türk bankaciliğinin yeni Dİnamikleri...


Ekonomi
© 2000-2018
kişileri
e.ogren-sen.com