İÇİndekiler


sayfa1/12
e.ogren-sen.com > Doğru > Evraklar
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


TUZ VE BESLENME KAYNAKÇASI

Bülent Ağaoğluİstanbul, 8.4.2013

İÇİNDEKİLERİÇİNDEKİLER 2

NİÇİN 3

ÖNERİLER 3

GÖZLEMLER, TESPİTLER 4

TARANANLAR 4

YÖNTEM 4

MAKALELER – Tuz ve Beslenme 5

MAKALELER – Diğerleri 6

MAKALELER – TUZ KÜLTÜRÜ 8

TEZLER 9

KİTAPLAR 10

BROŞÜRLER 11

SUNUMLAR 11

İNTERNET DOKÜMANLARI 12

UYARILAR 12

UYARILAR – VİDEOLAR 26

ZARARLARI 29

ZARARLARI – RAFİNE TUZ 40

TOPLUMSAL TEDBİRLER, KAMPANYALAR 40

GÜNLÜK TÜKETİM 53

GÜNLÜK TÜKETİM – REKOR 57

İYOTLU TUZ 58

DİĞER VİDEOLAR 69

WEB SİTESİ 69

ÇEŞİTLİ 70

EK: TUZ KİTABI İÇİNDEKİLER SAYFASI 72
NİÇİN


Ülkemizin tarihsel köken sorunları ilgi alanım içindedir. Aşırı tuz kullanımı da bunlardan biridir diye düşüne gelmişimdir.

Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması konusunda 2010 yılından beri kampanyalar düzenlenmekte, eylem planları açıklanmaktadır. Bu çalışmalara destek olmak istedim ve 4 gün içinde bu kaynakçayı hazırladım.

ÖNERİLER


Konuyla ilgili bir web sitesi kurulmalıdır.Tuz üzerine tek bir web sitesi var. “Tuz ve sağlık” başlıklı web sayfası şu adrestedir: http://www.beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=378

Gazetelerde çıkan yazılardan oluşacak bir dijital arşiv,bu web sitesinde bulunmalıdır. Bu haberlerin profili aylık olarak internette raporlanmalıdır.

Tespit ettiğimiz yayınlardan dünyada günlük tuz tüketim rekorunun bizde olduğu anlaşılıyor.Fakat yayınlarda rekorun bizde olması pek işlenmemiş durumda. Farkındalık yaratılması açısından rekor kırmamıza, ilgili yayınlarda yer verilmesinde yarar var.

Aşırı tuz kullanmanın tansiyona yol açtığı bilinmektedir. Bunun insan ilişkilerine günlük yaşamda olumsuz yansımalarının olacağı gerçeği de yayınlarda işlenmemiştir.

T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı: Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı 2011-2015.http://www.beslenme.gov.tr/content/files/yayinlar/kitaplar/diger_kitaplar/turkiye_asiri_tuz_tuketiminin_azaltilmasi.pdfadresinde yer alan bu yayının halka yönelik bir biçimde kitapçık (broşür) olarak yayınlanması yararlı olabilir.

Türk Beslenme Kültürü Konulu Kitap Ve Makalelerinin İçinde Türk Beslenme Kültüründe Tuzun Yeri konulu bölümler, sayfalar Olabilir. Tuzun Beslenme Kültürümüzdeki Yeri ÜzerineÜzerine Bir Kitap Yazdırılmalıdır.

Sağlık Bakanlığı’nın 2008 yılında yayınladığı “Tuz Tüketimi ve Sağlık” adlı bir kitapçığı var. Bu kitabın daha kapsamlısının hazırlanması daha da yararlı olacaktır.

Tuzla ilgili detaylı bir Sıkça Sorulan Sorular dokümanına ihtiyaç var. “Şu tuzu değil bu tuzu kullanın şeklinde” yazılar bulunmaktadır. Hangi tuzu kullanmalıyız konusunu açıklığa kavuşturan, uzmanlar tarafından kaleme alınacak bir broşür yararlı olacaktır. Mesela rafine tuzun zararlı olduğunu öne süren yazılar bulunmaktadır…

Ülkemizde fazla tuz tüketimi konusunda kampanya düzenlenmektedir. Fakat rafine tuz konusunda bir kampanya bulunmamaktadır.

“Neden günde 18 gram tuz kullanıyoruz” üzerine araştırmalar yapılmalıdır.

Tuz ve beslenme ilişkisi konusunda tezler hazırlanmalıdır.

GÖZLEMLER, TESPİTLER


Tuz ve beslenme ilişkisi konusunda 10 makale mevcuttur. Fakat toplumumuzun aşırı tuz tüketimini irdeleyen bir makale bulunmamaktadır.

Tuz tüketimine ilişkin tutum ve alışkanlıklar üzerine sadece 1 tez bulunmaktadır.

Gazetelerde yer alıp internette bulunmayan haberler az sayıda değildir.

Tek Web Sitesi Var.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12

sosyal ağlarda paylaşmaBenzer:

İÇİndekiler iconİçindekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

İÇİndekiler iconİÇİndekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler

İÇİndekiler iconİçindekiler

İÇİndekiler iconİçindekiler

İÇİndekiler iconİÇİndekiler


Ekonomi
© 2000-2018
kişileri
e.ogren-sen.com